Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Report Abuse   |   Sign In   |   Register
Past Alumni Award Recipients
 

The McArthur Alumni Award

1975
David B. Cozad ’68

Frederick A. Russ ’66

1976
Sherman E. Armstrong ’69

William F. Coleman ’66

1977
Susan Solteau Kilham ’65
John M. McGuire ’67

Roger J. Porter ’64

1978
H. Thompson Houchins, Jr. ’64
Susan E. Russ ’77

Charles C. Thornton, Jr. ’72

1979
Harry Thomas Price II ’65

Arthur J. Ranson III ’65

1980
Jane Arbuckle Petro ’68

James Mitchell Reed ’69

1981
Harry K. Singletary, Jr. ’68

Bluford H. Putnam III ’72

1982
Kenneth Prest, Jr. ’70

Colleen Shannon ’65

1983

Raymond L. Schmidt ’64

1984
Jeanne Johannessen Smoot ’64

Charles M. Stripling III ’68

1985
David E. Eachus ’67

Henry Travers ’68

1986
Meredith Black McGuire ’64

Ronald H. Francis ’65

1987
Scott M. Brownell ’71

Walter W. Enloe ’71

1988
D. Luke Kim ’64
Thomas R. Wayman ’72

John B. Phelps III ’65

1989

Mary Jane (Stearns) Schenck ’66

1990

William Rhodes Ripberger ’65

1991

Grover C. Wrenn, Jr. ’64

1992

Chris Pedro Trakas ’78

1993

Robert Lee Dietz ’79

1994

Kenneth Alan Jacobsen ’73

1995

Jamie L. Serino ’80

1996
Trisha M. Senterfitt ’68

Jack H. Senterfitt ’68

1997

John T. DeBevoise ’78

1998

Gary Sperduto ’74

1999

George A. Raftelis ’69

2000
Albert Howard Carter III ’64

Rowland A. Sherrill ’66

2001

Janet Darden Cragan ’77

2005

Claire S. Francis ’65

2006

Ann Rittenberg ’79

2007
Marion Marshall White ’74

2008

Mark White '80

2009

Olester Benson '74

2010

G. Timothy Womack '85

2012

Albert and Birgit Robbert '66,'69

2013
R. Ernest Mahaffey '68


2014
Susan McEwan Vastine '64


The Suzanne Armacost Alumni Medal

1992

Terry Cunningham ’88

1993

Jan Love ’75

1994
Elithia V. Stanfield '74
James D. O'Donnell '92
 
1995
Diane L. Ferris '86
Martha Jane Eblen '76
 
1996
David Butts '78
John Stephen Rhodes '69

1997

Mary Charlotte McCall ’65

1998
Noreen H. Hodges '87
Christie Cason Wheeler '89

1999

Brenda Bevans Remmes ’69

2000

Carolyn Hall Horton ’64

2001
Nay Malloy Howell '75
William Robb Hough, Jr. '76
 
2003
Debra Ann Albright '86
Louis Raymond Hidu '74
 
2004
Robert R. Johnson '71
John Steakley, Jr. '83

2005

John M. Pollock ’90

2006

William Nye ’96

2007

Rebecca Blitch ’02

2008

Sue Cornman '71

2009

Paul Cheney '69  

2010

Carolyn Eliades '88

2012

Cindy Weatherby '84

2013
Mo Eppley '98

2014
William Cooley '68
Jean Cooley '68

 

The William H. Kadel Alumni Medal

1992

Melanie S. Taylor ’74

1993
Paul E. Hoffman '64
Priscilla Anne Rogers '71

1994

E. Carrington Boggan ’65

1995

John Henry Hankinson, Jr. ’70

1996
Nancy G. Herbert '74
Sandra Mortham '89

1997
Louis G. Tassinary '76
Nathaniel H. Bronner, Jr. '77
 
1998
Robert W. Barnes '72
Antonia E. Brown '78
Gary L. Dunbar '71
 
1999
Paul R. Cheney '69
Timothy Lightfield '67

Stephen Updegraff '74

2000

Ernest Suarez ’80

2001

Linda L. Musante ’76

2003

Gabriele Giovanni Mazza ’68

2004
Carol Ann Baily '69
Eva Dale Collins '79

2005

Susan Slaugenhaupt Nash ’85

2006

William Evers ’76

2007

Michael Bluett ’76

2008

Harry Johns '90

2009

Bill "Tex" Curtis '71 

2010
Jim Sweeny '65
John Sweeny '65

2012

Doug Greenfield '71

2013
D. Ashley Hill '86

2014
Karin Musier-Forsyth '84

 

The Grover C. Wrenn '64 Service Award  

2007
Andy Haines ’86
 
2008
Sandy Ripberger '68
Charlie Stripling '68
 
2009
Ian Johnson '89
 
2010
Lindsay Seward '90
 
2012
Dan Mageras '96

2013
Matthew Staman '92

2014
Susan Kroh McDermott '89
 

The Outstanding Young Alumni Award

2007
Angela Guyadeen ’03
 
2008
Taryn Fielder '99
 
2009
Jaime Wilke Corvin '99
 
2010
Suleyman Bilgutay '01
 
2012
Sarah Sieloff '06

2013
Diana Huestis '03

2014
Blake Johnson '09


Community Search
Sign In


Forgot your password?

Haven't registered yet?

Latest News